Niemieckie władze chciałyby sprzedać część poradzieckiej bazy w Wünsdorfie, zwanej niekiedy „Małą Moskwą”. Od czasu wycofania rosyjskich już wojsk w roku 1994 wiele budynków niszczeje.

Cena wywoławcza przeznaczonej na sprzedaż części kompleksu wynosi 4,25 miliona euro, przy czym nabywca będzie zobowiązany do renowacji i rewitalizacji obszaru. Władze nie ujawniają, czy zgłosili się już chętni, jednak są przekonane, że Wünsdorf ma spory potencjał; po Rosjanach zostały teatry, kina oraz obiekty sportowe, w tym basen olimpijski.

Miejscowość była związana z wojskiem od roku 1877, kiedy w pobliskim Kummersdorfie urządzono poligon artyleryjski. W następnych latach kompleks wojskowy uległ dalszej rozbudowie, doszły kolejne poligony, strzelnice, wybudowano koszary, biura oraz magazyny wojskowe. Po drugiej wojnie światowej Wünsdorf stał się kwaterą główną Grupy Wojsk Radzickich w Niemczech. W szczytowym momencie kwaterowało tam od 50 do 75 tysięcy żołnierzy radzieckich oraz członków ich rodzin. Dla porównania miejscowość zamieszkiwało wtedy raptem około 2,7 tysiąca ludzi, dzisiaj jest ich około sześciu tysięcy.

Nie jest to pierwsza próba zagospodarowania Wünsdorfu. Już w roku 1992 umiejscowiono tam pierwsze instytucje i urzędy nowo powstałego landu Brandenburgia, jednak wojskowe instalacje okazały się zwyczajnie zbyt duże i kosztowne w utrzymaniu, aby wykorzystywać je w efektywny sposób. Lokalnym szkołom proponowano korzystanie z obiektów sportowych, zwłaszcza z basenu, te jednak odmówiły. Pomimo lat zaniedbania wiele budynków, zwłaszcza tych pochodzących jeszcze z przełomu XIX i XX stulecia jest jeszcze w dobrym stanie i nadaje się do remontu.

(dailymail.co.uk, fot. A.Savin na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic i 1.0 Generic via Wikimedia Commons)