Największa i najbardziej krwawa bitwa niemieckich spadochroniarzy! Tragedia ludności cywilnej na miarę Powstania Warszawskiego.

Kiedy siedemdziesiąt lat temu – 20 maja 1941 roku – na Krecie lądowało dwadzieścia pięć tysięcy niemieckich spadochroniarzy, ich dowódcy spodziewali się łatwego zwycięstwa. Pewni swego sukcesu byli również brytyjscy obrońcy wyspy. Uprzedzeni przez doskonale działający wywiad radiowy, szykowali na Niemców pułapkę. Jednak już w pierwszych godzinach zaciekłej walki plany jednych i drugich wzięły w łeb. Bitwa zmieniła się w krwawą rzeź, której ofiarą padła również cywilna ludność wyspy.

Autor bestsellerowych książek Stalingrad, Berlin 1945 i D-Day Antony Beevor po raz kolejny pozwala swoim czytelnikom poczuć smak zwycięstwa jednej ze stron i gorycz porażki drugiej. Relacje na temat brutalności niemieckich represji przeplatają się w tej książce z barwnymi portretami ekscentrycznych brytyjskich szpiegów oraz opisami egzotycznego krajobrazu wyspy i bohaterstwa jej mieszkańców.

Książka pod naszym patronatem!

Mistrz militarnego pisarstwa, Antony Beevor (ur. 1946), brytyjski historyk, pobierał nauki w Winchester College, a następnie w Royal Military College w Sandhurst. Studiował pod kierunkiem wybitnego znawcy II wojny światowej Johna Keegana, który odkrył w nim talent historyka wojskowości. Po zakończonej edukacji otrzymał stopień oficerski i przydział do 11. Pułku Huzarów. Rozstał się wkrótce z armią dla pisarstwa. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego (Royal Society of Literature) i przewodniczącym brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów. Wykłada historię na University of London. We Francji został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury.