Kuwejcki dziennik Al-Jarida opublikował artykuł, w którym twierdzi, że opóźnienie w dostawach rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 z Rosji do Iranu nie jest związane z problemami finansowymi. Zamrożenie dostaw ma mieć związek z niezadowoleniem Moskwy ze wspierania organizacji terrorystycznych przez Iran. Według Rosjan w przyszłości może dojść łamania przez Teheran postanowień porozumienia dotyczących nieprzekazywania kompleksów S-300 lub ich elementów libańskiemu Hezbollahowi i innym organizacjom terrorystycznym.

Obawy nie biorą się z niczego. Libańska organizacja terrorystyczna miała potajemnie otrzymać od Irańczyków artyleryjsko-rakietowe kompleksy przeciwlotnicze Pancyr-S1 i pociski przeciwokrętowe Jachont produkcji rosyjskiej. Takie informacje ustaliła izraelska wspólnota wywiadowcza. Z kolei piloci izraelscy zaatakowali magazyny uzbrojenia gdzieś w Syrii i Libanie, gdzie tego typu uzbrojenie miało być przechowywane i kontrolowane przez bojowników.

Według dziennika Al-Jarida prezydent Władimir Putin osobiście nakazał wstrzymać dostawę S-300 do Iranu po otrzymaniu od Izraela jednoznacznych dowodów przeszmuglowania uzbrojenia na obszary kontrolowane przez terrorystów z Hezbollahu. Dane wywiadowcze, które spłynęły do Moskwy z Tel Awiwu, potwierdzili rosyjscy piloci latający nad Libanem i Syrią.

Należy przypomnieć, że w październiku ubiegłego roku, przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, premier Izraela Binjamin Netanjahu oświadczył, że Hezbollah, libańska organizacja terrorystyczna wspierana przez Iran, przemyciła do Libanu Pancyry-S1, aby zestrzelić izraelskie samoloty, i pociski Jachont, aby zatopić izraelskie okręty.

18 lutego bieżącego roku, zgodnie z wcześniej zawartymi umowami, Iran miał dostarczyć pierwszy kompleks S-300. Dostawa jednak nie doszła do skutku. Wówczas rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony poinformowała, że „strona irańska nie zapłaciła wstępnej kwoty ustalonej w umowie”. Informację tę potwierdził prezydencki rzecznik prasowy Dmitrij Pieskow. Obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej.

(en.israel-today.ru; na zdjęciu kompleks Pancyr-S1 w bazie Hmejmim, fot. Russian Ministry of Defence, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 4.0)