Kosowska telewizja państwowa RTK2 opublikowała materiał filmowy z uroczystości przekazania dwudziestu czterech samochodów HMMWV Siłom Bezpieczeństwa Kosowa. Tamtejsze media mówią nawet o pierwszym kroku w stronę tworzenia sił zbrojnych, co jest oczywistą przesadą, ale unaocznia zdecydowaną politykę rządu w Prisztinie. Warto wspomnieć, że serbskie media już w ubiegłym tygodniu wspominały o transporcie Humvee do Kosowa.

Dostawa oznacza częściowe wypełnienie kontraktu na dostawę pięćdziesięciu jeden takich pojazdów. Stany Zjednoczone i Kosowo podpisały porozumienie w tej sprawie w lipcu. Do przekazania doszło na terenie koszar tamtejszych sił bezpieczeństwa w Prisztinie, a formalności dopełnił Philip S. Kosnett, amerykański ambasador w Kosowie.

Należy przypomnieć, że 14 grudnia w kosowskim parlamencie odbędzie się głosowanie w sprawie transformacji sił bezpieczeństwa w regularne siły zbrojne. W ubiegłym tygodniu ambasador Kosnett określił taki krok jako pozytywne rozwiązanie i zapewnił o amerykańskiej pomocy.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić udzielił publicznego ostrzeżenia, że powołanie regularnych sił zbrojnych Kosowa może zakończyć się serbską interwencją. Belgrad obawia się, że kosowscy żołnierze mogą być użyci do wysiedlania serbskich mniejszość zamieszkujących tereny sąsiadującego państwa.

Zobacz też: Serbia: nie było żądania w sprawie S-300

(armyrecognition.com, b92.net)

US Army, domena publiczna