Podczas odbywającej się w Hanoi wystawy Vietship 2014 holenderski koncern stoczniowy Damen zaprezentował po raz pierwszy model korwety dla Wietnamu. Zamówione już jednostki należą do typu SIGMA 9814.

Damen przedstawił dwa modele korwety różniące się detalami. Interesujące jest to, że – z wyjątkiem śmigłowca do zwalczania okrętów podwodnych Ka-28 – w całości postawiono na europejskie uzbrojenie i elektronikę. Podstawowym wyposażeniem ofensywnym ma być osiem wyrzutni przeciwokrętowych pocisków kierowanych Exocet MM40 Block 3, uzupełnionych dwunastokomorową pionową wyrzutnią rakiet przeciwlotniczych MICA VL. Uzbrojenie artyleryjskie ma się składać z pojedynczej armaty OTO Melara kalibru 76 milimetrów i dwóch zdalnie sterowanych stanowisk OTO Melara MARLIN-WS z pojedynczymi działkami kalibru 30 milimetrów. Elektronikę dostarczy głównie Thales, a jej jądrem będzie system kierowania walką TACTICOS z radarem SMART-S MK2 i elektrooptycznym systemem kierowania ognia STING EO MK2.

Wietnamskie SIGMY będą miały 99,91 metra długości, 14 metrów szerokości i 3,75 metra zanurzenia. Wyporność standardowa ma wynieść 2150 ton. Damen nie ujawnił informacji na temat układu napędowego, jednak analogiczne marokańskie jednostki typu SIGMA 9813 są wyposażone w dwa silniki Diesla o mocy po 8910 kilowatów, pozwalające rozwijać prędkość maksymalną 28 węzłów. Wystawione w Hanoi modele sugerują, że w stosunku do poprzednich korwet typoszeregu SIGMA budowanych dla Indonezji i Maroka położono dużo większy nacisk na właściwości stealth.

Hanoi jest zainteresowane nabyciem co najmniej dwóch korwet. Mają one powstać w stoczni Damena w Vlissingen, ewentualna druga para miałaby zostać zbudowana już w Wietnamie pod holenderskim nadzorem.

(navyrecognition.com)