Podczas inspekcji korwety Griemiaszczij projektu 20385 prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że okręt w przyszłości będzie przystosowany do przenoszenia hipersonicznych pocisków przeciwokrętowych 3M22 Cyrkon. Putin wizytował cumującą w Kaliningradzie korwetę 31 października. Nie padły żadne szczegóły dotyczące terminów instalacji pocisków tego typu, gdyż te są dopiero w fazie rozwoju.

Griemiaszczij to tylko jedna z wielu korwet, które według Kremla mają otrzymać pociski nowego typu. Okręt ten zaprojektowano do przenoszenia pocisków manewrujących 3M-14TE Kalibr-NK. Wielce prawdopodobne jest, że wyrzutnie istniejące na korwecie wymagać będą nieznacznego dostosowania do odpalania Cyrkonów. Okręt uzbrojono ponadto w armatę morską A-190-01 Uniwiersał kalibru 100 milimetrów, dwie zdwojone armaty AK-630M-2 kalibru 30 milimetrów, dwie wyrzutnie sytemu przeciwlotniczego Riedut i dwie wyrzutnie systemu przeciwtorpedowego Pakiet-NK.

3M22 Cyrkon wywodzi się z BrahMosa drugiej generacji, ale większość prac badawczo-rozwojowych jest utajniona. Dostępne dane podają, że pocisk może poruszać się z prędkością rzędu Mach 4–6 i niszczyć cele na dystansie 300–500 kilometrów. Media państwowe podają jednak, że powstaną różne ich warianty, a najbardziej zaawansowany będzie zdolny atakować obiekty położone w odległości ponad tysiąca kilometrów.

Planuje się, że zwodowana w czerwcu 2017 roku korweta Griemiaszczij wejdzie do służby pod koniec grudnia. Tym samym stanie się pierwszym okrętem we Flocie Oceanu Spokojnego, który przenosić będzie Kalibry.

Zobacz też: Nowe rosyjskie okręty po roku 2020

(navyrecognition.com)

Mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International