Konsorcjum NHIndustries zakończyło kampanię testową pakietu samoobrony norweskiego NH90. Prototypowy egzemplarz NH90 NNWN01 został obsadzony przez zespół testowy włoskiej Finmeccaniki, w składzie pilot doświadczalny Roger Mowbray i inżynier Fabrizio Santarossa. Projekt wspierany był przez wielonarodowy i interdyscyplinarny zespół przedstawicieli różnych przedsiębiorstw. Podczas testów obecni byli między innymi przedstawiciele działu śmigłowców włoskiej Finmeccaniki, NHIndustries, Airbus Helicopters i norweskiej agencji zakupów wojskowych.

Próby przeprowadzono w okresie od września 2015 do lutego 2016 roku, zaś wsparcia udzielała nawet francuska DGA (Direction Generale de l’armement), udostępniając w tym celu trzy różne miejsca testowe: Cazaux, Bruz i Île du Levant. W centrum testowym francuskiej bazy lotniczej Cazaux załoga ćwiczyła samoobronę przeciw zagrożeniom pochodzącym z ziemi. Próby zostały zwieńczone w ośrodku testowym Essais de Missiles w Biscarrosse, gdzie załoga musiała obronić się przed zagrożeniami podczas różnych scenariuszy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Testowano kompleksowy pakiet samoobrony obejmujący zintegrowany system walki radioelektronicznej, w którego skład wchodzą cztery zasadnicze podzespoły. Pierwszym jest odbiornik ostrzegający o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną AN/ALQ-211(V)5 dostarczony przez firmę Harris, zdolny jest do dookólnego wykrywania, lokalizowania i identyfikowania zagrożeń. Ponadto załoga sprawdzała system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową AN/AVR-2A(V) od firmy Goodrich, urządzenie ostrzegające o odpaleniu pocisków rakietowych przez maszyny przeciwnika (AN/AAR-54) od Northropa Grummana, a także wyrzutnik flar i dipoli AN/ALE-47 od BAE Systems.

Zobacz też: Szesnasty NH90 przekazany marynarce wojennej Francji

(navyrecognition.com; fot. materiały prasowe NHIndustries)