Kolumbijskie przedsiębiorstwo Thor podpisało kontrakt z tamtejszym ministerstwem obrony podczas salonu przemysłu obronnego ExpoDefensa 2017, odbywającego się w Bogocie w dniach 4–6 grudnia 2017 roku. Jego przedmiotem jest opracowanie i produkcja nowej bezzałogowej wieży o nazwie Myolnir T30. Zamierzeniem jest zwiększenie siłę ognia pojazdu M1117 Pegaso w układzie 4 × 4.

Myolnir T30 to bezzałogowa wieża, która w przyszłości zostanie zintegrowana z kolumbijskim transporterem. Jej głównym uzbrojeniem jest armata automatyczna Bushmaster Mk44 kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów. Wieża będzie również wyposażona w dwie wyrzutnie izraelskich przeciwpancernych pocisków rakietowych Spike zamontowaną po lewej stronie.

Bushmaster Mk44 jest pochodną armaty M242 Bushmaster kalibru 25 milimetrów i wykorzystuje 70% tych samych części co M242. Siła ognia tej pierwszej jest większa aż o pięćdziesiąt procent, przy dwudziestoprocentowym wzroście kalibru. Lufa jest chromowana w celu przedłużenia żywotności. Strzelec będzie miał możliwość dookólnego prowadzenia ognia. Kąt podniesienia lufy zawiera się w zakresie + 60 do -15 stopni. Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia będzie ważył 900 kilogramów.

Obecnie kolumbijskie wozy opancerzone wyposażone są w wieże Upgunned Weapons Station z granatnikiem maszynowym Mk 19 Mod 3 kalibru 40 milimetrów i wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2HB kalibru 12,7 milimetra. Na stanie Ejército Nacional de Colombia znajduje się 88 pojazdów tego typu. Wykorzystywane były w walkach z lewicową partyzantką Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia.

Zobacz też: Kolumbia zainteresowana brazylijskimi ASTROS-ami?

(armyrecognition.com)

KGG1951, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International