W czasie dzisiejszego posiedzenia bułgarska rada ministrów zwróciła się do parlamentu o zatwierdzenie raportu zalecającego zakup F-16V i udzielenie rządowi zgody na rozpoczęcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi. W skład zespołu negocjacyjnego mają wchodzić ministrowie obrony, spraw wewnętrznych, gospodarki i finansów.

Minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział, że negocjacje dopiero się rozpoczną i jest jeszcze za wcześnie, by mówić o ostatecznych kosztach czy harmonogramie płatności. Podkreślił natomiast, że za ofertą amerykańską przemawia jej kompleksowość obejmująca pakiet wyposażenia dodatkowego i uzbrojenia dla samolotów. Dodał, że oferty włoska i szwedzka również przekraczały zakładany budżet.

Wczoraj amerykańska ambasada w Bułgarii opublikowała oświadczenie rządu amerykańskiego, który z radością przyjmuje wybór F-16V i czeka na podpisanie kontraktu. W oświadczeniu dodano, że rząd dokłada wszelkich starań, aby dopasować ostateczną ofertę na samoloty do wymagań operacyjnych i bułgarskiego budżetu.

Zobacz też: Podpisano kontrakt na F-16V dla Słowacji

(bulgarianmilitary.com)

Lockheed Martin