Jak donoszą indyjskie media, w stanie Sikkim doszło do konfrontacji między miejscowym garnizonem, a chińskimi żołnierzami. Władze prowincji oskarżają Chińczyków o nielegalne przekroczenie granicy w regionie Doka La i zniszczenie dwóch bunkrów. Pomimo wzrostu napięć nie doszło do wymiany ognia. Do incydentu miało dojść około 20 czerwca.

Według indyjskich doniesień sprawa ma również wątek religijny. Chińskie oddziały miały zablokować drogę, uniemożliwiając pielgrzymom dotarcia do Kailash Mansarovar Yatra w Tybecie. Grupie około pięćdziesięciu osób odmówiono przejścia przez Nathu La i 23 czerwca zawrócono je do Gangtok.

Nieoficjalnie mówi się, iż podczas konfrontacji oficerowie obu armii spotkali się w celu deeskalacji konfliktu. Niestety rozmowy nie przyniosły zadowalających rezultatów a wojska utrzymały swoje dotychczasowe pozycje. Nie jest to pierwszy przypadek wkroczenia Chińczyków do prowincji Sikkim. Do bardzo podobnej sytuacji doszło w roku 2007. Wówczas również doszło do zniszczenia kilku niedawno wybudowanych bunkrów.

Zobacz też: Chiny naruszyły przestrzeń powietrzną Indii

(indiatimes.com)

Indrajit Das, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported