Służby odpowiedzialne za morale Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zdają się być nadal w szczytowej formie. Dowodzić tego może nowy film propagandowy udostępniony kilka tygodni temu w internecie, swą efektownością naśladujący, a być może nawet przerastający, słynny „Top Gun”.

Materiał nakręcono podczas odbywających się w pierwszym półroczu manewrów chińskiej floty w pobliżu wyspy Hajnan na Morzu Południowochińskim. Ukazuje on przekrój morskiego arsenału Państwa Środka, od myśliwców J-15 i śmigłowców Z-8 przez lotniskowiec Liaoning, niszczyciele typu 052C i 052D oraz fregatę typu 054A po jednostki desantowe, okręty podwodne i poduszkowce.

W kilku scenach filmu widzimy różnobarwną mozaikę stojącej w perfekcyjnych szeregach obsługi pokładowej na lotniskowcu. Ciekawostkami są śmigłowiec Z-8 (maszyna tego typu na fotografii) oznakowany na burtach i belce ogonowej symbolami czerwonego krzyża czy raczej mało kojarzące się z lotnictwem morskim latająca cysterna H-6 wraz z parą myśliwców J-10.

Filmik obfituje w nietuzinkowe ujęcia, takie jak to, które pokazuje start J-15 w widoku spod skoczni, czy pionowe zdjęcia z przelotu nad pokładem Liaoninga. Dużo jest także kręconych z przeróżnych perspektyw dynamicznych i majestatycznych scen odpalania z pokładów okrętów różnego rodzaju broni rakietowej.

Całości dopełnia niezwykle dramaturgiczna oprawa muzyczna, klimatem zgrabnie balansująca między tłem gry komputerowej, muzyką klasyczną, filmową i gotyckim metalem. Twórcami utworów są Amerykanin Nick Phoenix i Norweg Thomas J. Bergersen (znani jako duet pod nazwą Two Steps from Hell), których autorstwa ścieżek dźwiękowych użyto do produkcji takich jak „Mroczny rycerz”, „Tron: Dziedzictwo” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi”.

Zobacz też: Nowy klip rekrutacyjny USMC jak film sensacyjny

(theaviationist.com)

Allen Zhao, Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License, Version 1.2 only