Airbus Helicopters otrzymał kontrakt o wartości 273 milionów dolarów na dostawę trzydziestu pięciu śmigłowców UH-72A Lakota dla United States Army. Zamówienie jest podzielone na dwie części: siedemnaście UH-72A zostanie przeznaczonych dla US Army Aviation Center of Excellence w Fort Rucker do szkolenia wstępnego, a osiemnaście będzie używanych do szkolenia obserwatorów i nawigatorów naprowadzania w ośrodkach szkolenia bojowego.

– Jesteśmy dumni, że US Army polega na nas, aby zapewnić wszechstronne zdolności dla swojego lotnictwa – powiedział Chris Emerson, prezes i dyrektor generalny Airbus Helicopters i szef na region Ameryki Północnej. – Mamy niezrównany dorobek w zapewnieniu wysokiej jakości śmigłowców i wsparcia bez przekraczania kosztów.

Airbus produkuje Lakoty w zakładach w Columbus w stanie Missisipi. Od rozpoczęcia programu w 2005 roku dostarczył już ponad 400 Lakot.

UH-72A – czyli amerykańska wersja wojskowa H145 – jest lekkim dwusilnikowym śmigłowcem wielozadaniowym. W siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych stanowi kluczowy element Programu Restrukturyzacji Lotnictwa Wojsk Lądowych (Army Aviation Restructuring Initiative) i jest podstawowym śmigłowcem szkolnym.

Kontrakt na nowe Lakoty zaplanowano już w styczniu, po kilkuletniej batalii sądowej z koncernem Leonardo, który twierdził, że siły zbrojne powinny zorganizować nowy przetarg, a nie obchodzić procedury, rozbudowując wcześniej złożone zamówienie. Przedłużający się spór mógł niebawem doprowadzić do zwolnień grupowych w zakładach w Columbus.

Zobacz też: US Army testuje pociski JAGM

(informacja prasowa)

Mississippi Army National Guard / Staff Sgt. Scott Tynes, JFH-MS Public Affairs Office