Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wciągnął na czarną listę kontrahentów 165 zagranicznych firm związanych z grupą ludzi pochodzących z byłych republik sowieckich i podejrzanych o działalność szpiegowską oraz wywóz szeregu elementów wyposażenia technologicznego.

Firmy i osoby fizyczne znajdujące się na liście organizacji muszą liczyć się ze specjalnymi restrykcjami i utrudnieniami w uzyskaniu licencji na eksport wskazanych materiałów ze Stanów Zjednoczonych. W stanowisku Departamentu stwierdzono, że jest mało prawdopodobne, by organizacje te kiedykolwiek dostały jeszcze licencję eksportową. Sprawa dotyczy przede wszystkim firmy Arc Electronics, a FBI od wczoraj przeprowadza naloty na kolejne biura firmy wokół Houston w Teksasie. Eksport części elektronicznych przez Arc Electronics został wyceniony na 50 mln dolarów od 2008 roku. Elementy odbierane były w Moskwie przez tajemniczą firmę Apex System. Śledczy amerykańskiego kontrwywiadu twierdzą, że obie korporacje są częścią złożonego systemu ustanowionego przez rosyjski wywiad wojskowy, mającego na celu kradzież sprzętu elektronicznego amerykańskiej produkcji. Według aktu oskarżenia Arc Electronics wmawiał swoim dostawcom w USA, że sprzedawane technologie będą miały zastosowanie w oświetleniu ulicznym. W rzeczywistości wywożone elementy dostarczane były do rosyjskiego Ministerstwa Obrony i miały posłużyć do instalacji w systemach kontroli powietrznej oraz naprowadzania broni.

W środę prokurator Wschodniego Okręgu Nowego Jorku Loretta E. Lynch zażądała zatrzymania jedenastu podejrzanych o nielegalny eksport technologii wojskowej do Rosji i wskazała na konkretne komponenty mikroelektroniczne, które w rezultacie trafiły do rosyjskiego wywiadu wojskowego. Głównym podejrzanym jest „agent rosyjskiego rządu” 46-letni Aleksander Fiszenko, kierujący zarówno amerykańską Arc Electronics, jak i zarejestrowaną w Moskwie Apex System. Pochodzący z Kazachstanu Fiszenko posiada paszporty rosyjski i amerykański. Jeżeli sąd uzna go winnym, może zostać skazany nawet na 25 lat pozbawienia wolności. Kolejnymi podejrzanymi są między innymi Aleksander Posobiłow i Wiktoria Klebanowa. FBI podaje, że trzech podejrzanych pozostaje jeszcze na wolności.

(en.rian.ru, intelnews.com)

Master Sgt. Ken Hammond, US Air Force