Rosyjska agencja prasowa TASS informuje, że pierwszy okręt podwodny projektu 955A Boriej-A – K-549 Kniaź Władimir – wznowi próby morskie w ostatnich dniach czerwca. Będzie to drugi etap prób stoczniowych, przerwanych w styczniu w związku z problemami technicznymi.

Natury problemów nie ujawniono, były one jednak na tyle poważne, że wymusiły skierowanie okrętu z powrotem do stoczni Siewmasz po zaledwie pięciu tygodniach prób. Obecnie Kniaź Władimir jest już gotowy do wyjścia w morze. Ostatnim etapem przygotowań będzie pomiar pola magnetycznego okrętu.

Rosjanie zapewniają, że wejście okrętu do służby – zaplanowane na końcówkę 2019 roku – nie będzie trzeba przesuwać. Obecnie w rosyjskiej marynarce służą trzy podwodne nosiciele pocisków balistycznych wcześniejszego projektu 955 (bez litery): Jurij Dołgoruki we Flocie Północnej oraz Aleksandr Niewski i Władimir Monomach we Flocie Oceanu Spokojnego.

Poza tym mają powstać jeszcze cztery jednostki projektu 955A: Kniaź Oleg, Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaź Pożarski.

Zobacz też: Rosja porzuciła plany budowy Boriejów-B

(tass.ru)

HoteitH, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International