W Nairobi doszło do spotkania przedstawicieli somalijskich rebeliantów zrzeszonych w Narodowym Froncie Wyzwolenia Ogadenu (ONLF) z przedstawicielami władz Kenii. Dwie czteroosobowe delegacje rozpoczęły pierwszą partię rozmów pokojowych w niedzielę 11 lutego. Doniesienia dotyczące rokowań potwierdzone zostały zarówno przez stronę rządową, jak i przez rzecznika prasowego ONLF Abdulkadira Hassana Hirmoge.

Obie grupy ostrożnie podchodzą do perspektywy pokojowego rozwiązania konfliktu wokół somalijskiej ludności zamieszkującej płaskowyż Ogaden. Do podobnych negocjacji doszło również w 2012 i 2013 roku. Wówczas załamały się one wobec braku jasno określonych celów, jakie stawiały przed sobą obie strony. Najważniejszym punktem niezgody było założenie, że ONLF związany jest zapisami kenijskiej konstytucji, co zostało stanowczo odrzucone przez bojowników.

Niepokoje wokół płaskowyżu zamieszkałego przez etnicznych Somalijczyków wielokrotnie wykorzystywane były do podsycania konfliktów we wschodniej części Afryki. W czasie zimnej wojny walka między Etiopią i Somalią o kontrolę nad tym terenem doprowadziła do krwawej wojny i stanowiła jedną z przyczyn upadku Somalii jako państwa.

Zobacz też: USA gotowe do większego zaangażowania w Afryce

(voanews.com)

AMISOM Public Information, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication