W ceremonii podnoszenia flagi, która odbyła się w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku, udział wziął rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Była to oficjalna uroczystość, a podpisanie aktu akceptacji przez MON odbyło się 29 grudnia ubiegłego roku.

Okręty typu Boriej mają stanowić o potencjale rosyjskich strategicznych sił nuklearnych., zastępując przestarzałe okręty podwodne projektu 941 i projektu 667. Do 2020 roku Rosjanie planują budowę ośmiu okrętów podwodnych Boriej i Boriej-A.

Jak zaznaczał były już minister obrony Anatolij Sierdiukow, Jurij Dołgorukij miał dołączyć do rosyjskiej Floty Północnej pod koniec 2012 roku. Z czasem okazało się, że okręt trafi do służby w bliżej nieokreślonym terminie w 2013 roku. Przeprowadzane próby morskie ujawniły szereg wad technicznych. Usterki dotyczyły głównie zautomatyzowanego systemu kontroli startu, która uniemożliwia dalsze testy rakiety balistycznej Buława.

Jurij Dołgorukij miał być przyjęty do uzbrojenia WMF w niedzielę 30 grudnia 2012 roku, jednak po raz kolejny wystąpiły opóźnienia związane z samą konstrukcją okrętu, a także z jego uzbrojeniem, które stanowią rakiety balistyczne Buława-30 o zasięgu 8 tysięcy kilometrów.

(en.rian.ru)