W Izraelu trwają wspólne ćwiczenia wojskowe Sił Obronnych Izraela i Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych. Dziewiąta edycja organizowanego co dwa lata przedsięwzięcia o kryptonimie „Juniper Cobra 2018” będzie trwać od 4 do 15 marca.

Podstawowym celem ćwiczeń jest symulowana obrony Izraela przed zagrożeniem rakietowym. W tym celu wykorzystywane będą systemy Aegis, Strzała 2 i 3, amerykańskie i izraelskie Patrioty, Żelazna Kopuła (w tym morski komponent C-Dome) i Proca Dawida, dla której będzie to pierwsze użycie podczas tego rodzaju ćwiczeń. Warto przypomnieć, że Kela Dawid uzyskała gotowość operacyjną w kwietniu 2017 roku.

W ćwiczeniach bierze udział około 2000 żołnierzy Sił Obronnych Izraela, w tym jednostki medyczne i logistyczne, oraz 2500 amerykańskich wojskowych, w tym marines i marynarzy US Navy. Do Izraela przypłynęły także dwa amerykańskie okręty: USS Iwo Jima i USS Mount Whitney. Ponadto do dyspozycji połączonych sił będzie system THAAD, dwadzieścia pięć samolotów i trzy poduszkowce.

Scenariusz przewiduje również relokację żołnierzy amerykańskich z baz w Europie w siedemdziesiąt dwie godziny. W ten sposób mają dołączyć do izraelskiej obrony przeciwlotniczej w możliwie najkrótszym czasie.

„Juniper Cobra 2018” to obrona przed symulowanym zmasowanym atakiem rakietowym na Izrael z różnych kierunków. Izraelskie i amerykańskie oddziały będą bronić terytorium przed atakiem ze strony Gazy i północnej granicy z Libanem. Warto zaznaczyć, że jest to obrona przed symulowanym atakiem głównie ze strony bojowników Partii Boga.

Izraelskie media określiły te ćwiczenia jako próbę generalną obrony Izraela przed irańskimi rakietami. Ocenia się, że Hezbollah może ich mieć około 150 tysięcy sztuk.

Przygotowania do manewrów „Juniper Cobra 2018” trwały kilka tygodni, podczas których połączone wojska rozmieszczono na terenie całego kraju. Po ich zakończeniu część amerykańskich żołnierzy pozostanie jeszcze na terytorium bliskowschodniego sojusznika do końca miesiąca.

Zobacz też: Izrael szykuje duże manewry przy granicy z Libanem

(defensenews.com, jpost.com)

United States Missile Defense Agency, domena publiczna