Amerykańska spółka TacAir zakupiła od Jordanii dwadzieścia jeden myśliwców F-5E/F Tiger II. Tym samym firma stanie się największym na świecie prywatnym użytkownikiem tych samolotów. Umowa obejmuje również zakup części zamiennych i zapasowych silników. Do tej pory TacAir posiadała pięć CF-5D, które odkupiła od Kanady wraz z całym posiadanym przez ten kraj zapasem części zamiennych w tym sześćdziesięcioma pięcioma silnikami J85.

Firma spodziewa się, że już na początku bieżącego roku samoloty będą wykorzystywane do szkolenia amerykańskich pilotów wojskowych w roli „agresorów”. W przyszłości firma będzie się również ubiegała o dodatkowe zlecenia w ramach zbliżających się przetargów na usługi „agresorów” w bazie Nellis w Newadzie oraz przy niektórych eskadrach myśliwskich. Ponadto wystartuje także w przetargu US Navy, która poszukuje „agresorów czwartej generacji” do sparowania z Super Hornetami i F-35B/C.

W tej chwili w bazie Nellis działa firma Draken, której kontrakt wygasa we wrześniu tego roku. Wykorzystuje ona odkupione od Nowej Zelandii A-4K i czeskie L-159. Marynarka wojenna korzysta z usług firmy ATAC posiadającej Kfiry, Hawker Huntery i L-39. Organizowany przez US Air Force przetarg ma zapewnić usługi „agresorów” do 2025 roku, na kiedy zaplanowany jest zakup nawet siedemdziesięciu nowych samolotów dla eskadr agresorów, które obecnie wyposażone są w trzydzieści sześć F-16 w Nellis i trzydzieści cztery T-38 w Langley i Tyndall.

(Combat Aircraft 1/2017)

Mike Freer, GNU Free Documentation License, Version 1.2