Pułkownik Timothy Antigha z czadyjskich sił zbrojnych poinformował o sukcesach żołnierzy biorących udział w operacji „Yancin Tafki”. Połączone siły Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu przeprowadziły serię uderzeń na działające w regionie jeziora Czad komórki Boko Haram.

Żołnierze zabili czterdziestu terrorystów i przechwycili znaczną liczbę sprzętu wojskowego. Pułkownik Antigha wśród odzyskanej broni wymienił między innymi trzydzieści dwa karabinki AK, pięć sztuk broni przeciwlotniczej, trzy granaty ręczne i trzy ciężarówki z zamontowanymi stanowiskami strzeleckimi.

Działania wojsk sprzymierzonych spotkały się z odpowiedzią ze strony terrorystów. W niedzielę 10 marca zaatakowali oni bazę w Gueskerou. Obrońcy odparli jednak atak, zabijając trzynastu bojowników i niszcząc trzy pojazdy.

Działania połączonych sił czterech krajów są inicjatywą mającą na celu zabezpieczenie okolic jeziora Czad. Wobec częstych ataków grup Boko Haram na cywilów podjęto decyzję o przeprowadzeniu ofensywy i zniszczeniu baz, w których ukrywają się bojownicy. Jednym z miejsc o podwyższonej aktywności ekstremistów są obszary wzdłuż rzeki Kamadougou na granicy Nigerii i Nigru.

Zobacz też: Prezydent Nigerii oskarżany o sabotowanie walki z Boko Haram

(guardian.ng, dailypost.ng, channelstv.com)

US Army / Staff Sgt. Lea Anne Cuatt