Amerykański Program Nadzoru Rządowego (POGO) poinformował, że Izba Reprezentantów, planując budżet obronny na rok 2013, zakazała Pentagonowi zawierać umowy handlowe z Rosoboronexportem. Oficjalnym powodem tej decyzji był fakt sprzedaży przez rosyjską agencję syryjskiemu rządowi uzbrojenia o wartości przekraczającej miliard dolarów. Obecne kontrakty amerykańskiego Departamentu Obrony z kontrowersyjnym dostawcą opiewają na kwotę niemalże miliarda dolarów.

Jeszcze w czerwcu bieżącego roku Przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Ileana Ros-Lehtinen wzywała administrację prezydenta Obamy do nałożenia sankcji na rosyjski Rosoboronexport tłumacząc, że Działania prowadzone przez rosyjską agencję Rosoboronexport z błogosławieństwem Moskwy rażąco naruszają zasady bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i są niezgodne z amerykańskim prawem. Już raz administracja prezydenta Obamy pozwoliła wspomagać przez rosyjską agencję program nuklearny Iranu. Nie możemy pozwolić na powtórzenie tego błędu. Dodała także, że Rosoboronexport wspiera krwawy rząd Baszara al-Assada, co stawia handlujących z Rosjanami Amerykanów w niekorzystnym świetle.

W lipcu przedstawiciel demokratów Jim Moran zaproponował wprowadzenie poprawki do budżetu obronnego na rok 2013, w której zaznaczył, że fundusze nie mogą być wykorzystywane do zawarcia jakiejkolwiek umowy, gwarancji kredytowej, dotacji czy pożyczki dla Rosoboronexportu. Powiedział również, że nie można dofinansować przedsiębiorstwa, które uczestniczy w rzezi niewinnych syryjskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Poprawka przeszła niemal jednogłośnie 407 głosami wobec 5. POGO żywi nadzieję, że Senat nie będzie stwarzał problemów wobec nowelizacji.

Program Nadzoru Rządowego wskazał również na liczne nieprawidłowości związane z dotychczasowymi umowami armii amerykańskiej z rosyjską agencją. Chodzi m.in. o transakcje, w których Rosoboronexport nie przeszedł przez rygorystyczny proces ofertowy, co może budzić obawy o jakość i cenę sprzedanych produktów. POGO ma powody by sądzić, że tańszy i pewniejszy byłby zakup krajowych produktów.

Mimo podnoszonych od początku roku żądań Republikanów o zerwanie obowiązujących kontraktów, urzędnicy Pentagonu nie mają zamiaru rezygnować z transakcji z rosyjskim kontrahentem. Zakupione w zeszłym roku dla afgańskiej armii 21 śmigłowców Mi-17 kosztowały budżet USA 377 mln dolarów. W czerwcu Pentagon podpisał umowę na zakup rosyjskiej amunicji, a w lipcu na kolejne 10 Mi-17 dla Afganistanu. Wydaje się, że póki co są to ostatnie umowy handlowe z Rosoboronexportem, choć nowelizacja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat i prezydenta Obamę.

(foreignaffairs.house.gov, defencetalk.com, pogoblog.typepad.com, altair.com.pl)