W ubiegłym tygodniu irańskie wojska lądowe przetestowały system aktywnej obrony zamontowany na czołgu podstawowym Zuflikar. Teheran jednocześnie poinformował, że jest to pierwszy system tego rodzaju zaprojektowany i wykonany przez lokalny przemysł zbrojeniowy. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie atakom ze strony kierowanych pocisków przeciwpancernych. Irański system aktywnej obrony był produkowany i testowany w oparciu o radar charakteryzujący się pracą impulsowo-dopplerowską. Do oświetlenia obiektów wykorzystuje on krótkie impulsy elektromagnetyczne, zaś dzięki efektowi Dopplera można obliczyć prędkość poruszających się celów.

Prototypowy egzemplarz został zbudowany w oparciu o system radarowy w układzie fazowanym, a pierwsze próby miały dać zadowalające rezultaty. System może być montowany na wszystkich irańskich pojazdach opancerzonych i czołgach. Zapewnia obserwację dookólną.

W ostatnich latach Iran poczynił wielkie postępy w rozwoju przemysłu obronnego. Irańscy wojskowi zapewniają, że osiągnęli samowystarczalność w produkcji niezbędnych systemów i sprzętu wojskowego, chwaląc się tym na paradach wojskowych (zobacz też: Nowy irański czołg podstawowy). Jednocześnie podkreślają, że programy wojskowe służą celom obronnym i nie powinny być postrzegane jako zagrożenie dla jakiegokolwiek innego kraju.

Zobacz też: Produkcja T-90 w Iranie?

(armyrecognition.com; fot. M-ATF na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

M-ATF na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported