Według irańskich mediów państwowych rozpoczęła się produkcja seryjna myśliwca Saeghe (Grom). Agencja prasowa Fars podała, że tamtejsze wojska lotnicze posiadają już „kilka eskadr” tych myśliwców. Do tej pory wiadomo było jedynie o trzech egzemplarzach przedseryjnych służących w 23. Eskadrze Myśliwskiej bazującej w Tebrizie, w północno-zachodniej części kraju.

Saeghe (zależnie od przyjętej transkrypcji spotyka się też pisownię Saeqeh i Saegheh) to, jak łatwo zauważyć, głęboka modyfikacja amerykańskiego Northropa F-5 Tigera II. Przed rewolucją irańskie lotnictwo otrzymało 141 myśliwców tego typu (w służbie pozostaje około trzydziestu); to na ich podstawie zakłady HESA opracowały Saeghe.

Po raz pierwszy rodzimy irański myśliwiec wzniósł się w powietrze podobno w 2004 roku, a wprowadzono go do służby 22 września 2007 roku, ale daty te są obwarowane wieloma znakami zapytania. Irańskie źródła twierdzą, że jego możliwości bojowe są zbliżone do F/A-18C, z którym łączy go układ usterzenia pionowego, ale trudno ocenić, ile w tych zapewnieniach prawdy, a ile propagandy. Brakuje wiarygodnych informacji zarówno o awionice Saeghe (prawdopodobnie w dużej części zakupionej w Rosji), jak i o jego silnikach, które według oficjalnych danych są w stanie rozpędzić maszynę do 1700 kilometrów na godzinę.

(janes.com; fot. Shahram Sharifi na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Shahram Sharifi na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International