Indyjska marynarka wojenna poinformowała o pierwszym udanym odpaleniu pocisku przeciwokrętowego SM39 Block II mod. 2 z wyrzutni okrętu podwodnego INS Kalvari (zobacz też: INS Kalvari wychodzi na próby) typu Scorpène (w Indiach sklasyfikowanego jako Projekt 75).

Według oświadczenia indyjskiej marynarki przeprowadzony wczoraj na Morzu Arabskim test można uznać za sukces, gdyż pocisk trafił w znajdujący się na powierzchni wycofany z użycia holownik, wykorzystany jako cel symulujący wrogi okręt. Odpalenie pocisku określono jako kamień milowy nie tylko dla Kalvari, ale również w przypadku zwiększania potencjału floty podwodnej.

W pociski SM39 planuje się wyposażenie wszystkich okrętów podwodnych tego typu w Indiach. Mają one zapewnić niszczenie jednostek nawodnych przy minimalnym ryzyku wykrycia okrętu podwodnego.

SM39 Block II mod. 2 jest przeciwokrętowym pociskiem odpalanym z okrętu podwodnego zaprojektowanym i skonstruowanym przez koncern MBDA. Jako jego wyróżniającą się cechę wskazuje się zdolność do wystrzelenia przez okręt zanurzony na głębokość większą niż peryskopowa, czyli 15-20 metrów. Odpalenie pocisku na głębokości od około 50 do 60 metrów w istoty sposób ogranicza możliwość wykrycia okrętu podwodnego.

Producent zapewnia, że pocisk ma zasięg operacyjny 50 kilometrów i okręt nim dysponujący może dokonać odpalenia bez ryzyka wykrycia przez jednostkę nawodną. SM39 ma postać wodoszczelnego kontenera z pociskiem, po wyjściu nad powierzchnię morza kontener otwiera się, uwalniając pocisk. Naprowadzany jest początkowo przez bezwładnościowy system nawigacyjny, zaś w ostatniej fazie lotu przez radarowy układ samonaprowadzający. Charakteryzuje się bardzo małą wysokością lotu, biegnie bowiem tuż nad powierzchnią morza (około 2 metrów), co również ma utrudnić jego wykrycie.

Zobacz też: INS Khanderi bez torped przez kilka lat?

(navyrecognition.com)

materiały prasowe DCNS