W czasie wizyty w Wielkiej Brytanii premier Indii Narendra Modi prawdopodobnie będzie negocjował rozszerzenie zamówienia na samoloty szkolne BAE Hawk Mk 132. Może chodzić o dwadzieścia maszyn wartych od 400 do 450 milionów dolarów.

Indyjskie wojska lotnicze zamówiły już 123 Hawki. Umowę na pierwszą partię sześćdziesięciu sześciu maszyn podpisano w 2004 roku; czterdzieści dwie z nich powstały w zakładach HAL w Bengaluru. Produkcja kolejnych pięćdziesięciu siedmiu maszyn wciąż trwa. Nie wiadomo, czy HAL znajdzie moce przerobowe na zbudowanie następnej partii, być może najnowsze zamówienie zrealizują więc Brytyjczycy.

Hawki sukcesywnie zajmują miejsce rodzimych HJT-16 Kiranów, ale chociaż dostawy mają się już ku końcowi, wciąż jest ich za mało. Poza tym dowództwu indyjskiego lotnictwa bardzo zależy na przywróceniu do życia zespołu akrobacyjnego Surya Kiran, latającego dotąd, jak sama nazwa wskazuje, na Kiranach; aby podtrzymać umiejętności, piloci zespołu musieli pożyczać Hawki z eskadr szkolnych.

(reuters.com; fot BAE Systems)

BAE Systems