Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował coroczny raport dotyczący handlu bronią. Największym importerem pozostają Indie, zaś eksporterem – Stany Zjednoczone.

Raport obejmuje lata 2011–2015 i został sporządzony na podstawie ogólnodostępnych informacji. W zestawieniu pominięto broń lekką. W światowym handlu bronią utrzymują się trendy wskazane w ubiegłym roku. Za 14 procent globalnego importu uzbrojenia odpowiadają Indie, które aż 70 procent sprzętu sprowadzają z Rosji. Na drugim miejscu znalazła się Arabia Saudyjska (7 procent), a na trzecim – Chiny, których import systematycznie spada. Miejsca czwarte i piąte zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Australia.

Na pozycji największego eksportera umocniły się Stany Zjednoczone, które kontrolują 33 procent rynku. Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje Rosja (25 procent). Trzecim eksporterem są Chiny. Broń produkowana w tym kraju trafia oficjalnie do trzydziestu siedmiu państw. Podobnie jak w raporcie za lata 2010–2014 na czwartym i piątym miejscu znalazły się Francja i Niemcy, których udział w rynku systematycznie spada.

(dpa-international.com; fot. cell105, na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

cell105, Creative Commons Attribution 3.0 Unported via Wikimedia Commons)