Koncern Thyssenkrupp Marine Systems został podwykonawcą indyjskiej stoczni Mazagon Dock Shipbuilders i razem z nią przeprowadzi przegląd i modernizację okrętu podwodnego INS Shishumar. Kontrakt obejmuje dostawę nowego wyposażenia, przegląd i naprawę poszczególnych urządzeń i systemów oraz wsparcie techniczne w postaci przekazania dokumentacji i dostawy części zamiennych.

Ponadto wykonawcy będą musieli przedstawić certyfikaty gwarantujące szczelność kadłuba sztywnego przez następne dziesięć lat. Prace zostaną przeprowadzone w stoczni Mazagon Dock Shipbuilders w Bombaju i mają potrwać do 2021 roku.

TKMS zajmuje się równocześnie modernizacją dwóch innych jednostek podwodnych indyjskiej marynarki wojennej. Niemiecka spółka od 2016 roku modernizuje system Harpoon na okrętach INS Shalki i INS Shalkul. Równolegle na tych samych okrętach niemiecka spółka Atlas Elektronik modernizuje systemy bojowe i sensory.

Cztery okręty typu Shishumar weszły do służby w latach 1986–1994. Pierwsze dwie jednostki zostały zbudowane w Kilonii, a dwie pozostałe – w Bombaju. Były to pierwsze okręty podwodne zbudowane w Indiach. Jednostki bazują na zmodyfikowanych U-Bootach typu 209, ale są od nich większe.

Zobacz też: Indie rozpoczynają prace nad rodzimym SSN

(monch.com)

AHMED XIV, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported