Chińczycy zgodzili się na indyjską propozycję koordynowania patroli granicznych na spornym obszarze nazywanym Rybi Ogon II w Arunachal Pradesh. Pomysł reorganizacji powstał w czerwcu tego roku podczas nieoficjalnego spotkania przedstawicieli sił zbrojnych obu państw. Pierwszy raz nowe ustalenia zastosowano podczas wymarszu żołnierzy indyjskiego 3. Korpusu 2. Dywizji Górskiej z posterunku w Kibuthu.

Według nowych zasad obie strony powinny informować się wzajemnie o zamiarze wysłania patrolu. Jeśli mimo to żołnierze natkną się na siebie, powinni się wylegitymować i oddalić za ustaloną wcześniej „linię uspokojenia”. Działania te mają ograniczyć zagrożenie związane z eskalacją napięć między Chinami i Indiami (zobacz też: Bijatyka miedzy żołnierzami na granicy chińsko-indyjskiej).

Wzdłuż Linii Faktycznej Kontroli (LAC) oddzielającej Indie i Chiny istnieje trzynaście spornych obszarów. Wśród nich są położone w większości na lodowcu Rybi Ogon-I i Rybi Ogon-II. Ukształtowanie terenu i bardzo słabo rozwinięta infrastruktura sprawiają, że organizowanie przez którąkolwiek ze stron regularnych patroli jest niewykonalne. Dlatego zaproponowana inicjatywa ma głównie charakter symboliczny i pokazuje gotowość obu stron na, przynajmniej tymczasowe, porzucenie wojennej retoryki.

Zobacz też: Chiny nie chcą rozmawiać o rozbrojeniu atomowym

(hindustantimes.com)

DoD / Mass Communication Specialist 1st Class Chad J. McNeeley