Pojawiła się szansa na spełnienie japońskich marzeń o nabyciu myśliwców F-22 Raptor. Lockheed Martin zadeklarował gotowość opracowania hybrydy Raptora i F-35 Lightninga II.

W lutym tego roku dziennik Yomiuri Shimbun dotarł do planów rozwoju Powietrznych Sił Samoobrony na następne lata. Jeden z wariantów zakłada zastąpienie myśliwców F-2 i części niezmodernizowanych F-15 nową konstrukcją.

Samolot nazywany roboczo F-3 jest kojarzony z demonstratorem technologii Mitsubishi X-2 Shinshin. Na początku marca anulowanie programu z powodu rosnących kosztów stało się jednak niemal pewne. Formalna decyzja najwyraźniej jeszcze nie zapadła, ale w ubiegłym miesiącu japońskie ministerstwo obrony wystosowało kolejne już zapytanie ofertowe do Lockheeda Martina, BAE Systems i Boeinga dotyczące myśliwca nowej generacji. Jak dowiedziała się agencja Reutera, osobny dokument, zawierający bardziej szczegółowe wymagania, został przesłany do rządów USA i Wielkiej Brytanii.

Do tej pory zainteresowanie F-3 publicznie wyraził jedynie Lockheed Martin. Amerykański koncern przedstawi konkretną ofertę, kiedy uzyska od amerykańskich władz zgodę na eksport technologii uznawanych za kluczowe. Już teraz mówi się jednak o propozycji stworzenia hybrydy F-22 i F-35. Według Lockheeda myśliwiec ma łączyć najlepsze cechy obu typów i możliwe, że będzie lepszy od nich obu.

Jednym z wymogów stawianych przez Tokio jest natomiast zastosowanie japońskich silników i radaru. Wiadomo też, że F-3 będzie musiał powstać w kooperacji z Mitsubishi Heavy Industries.

Zobacz też: Powstanie japońsko-brytyjski pocisk powietrze–powietrze

(reuters.com)

US Air Force / Master Sgt. Shane A. Cuomo