Chiński samolot szkolno-treningowy Hongdu L-15 już wkrótce może być dostępny w wersji szkolno-bojowej. W sieci pojawiło się nagranie ukazujące przelot maszyny tego typu z podwieszonym uzbrojeniem: pociskami powietrze–powietrze PL-5, bombami kierowanymi LS-6 i zasobnikiem z działkiem kalibru 23 milimetry.

Hongdu Aviation Industries Group opracowała L-15 jako samolot szkolenia zaawansowanego dla Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pekin zamówił pewną liczbę egzemplarzy pod oznaczeniem JL-10. Około 2015 roku Chińczycy zaczęli prace nad dostosowaniem L-15 do roli LIFT (lead-in fighter trainer), czyli samolotu szkolenia przygotowawczego dla pilotów myśliwców.

L-15 w wersji LIFT ma być wyposażony w silniki z dopalaczem i nowoczesny radar (nie wiadomo na razie, jakiego typu, ale prawdopodobnie będzie to stacja radiolokacyjna z pasywnym skanowaniem fazowym) oraz uzbrojenie powietrze–powietrze i powietrze–ziemia. Na pokazach lotniczych w Singapurze w lutym tego roku zaprezentowano L-15 z makietami uzbrojenia, teraz jednak najpewniej mamy do czynienia z prawdziwym uzbrojeniem.

(janes.com; fot. Xu Zheng, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)