Holenderski rząd dopuszcza wysłanie okrętów do ochrony tankowców zmierzających z i do Zatoki Perskiej, ale jedynie w ramach większej operacji prowadzonej wspólnie przez Unię Europejską. Pod koniec czerwca Amerykanie poprosili sojuszników o wysłanie okrętów w ten rejon po atakach na tankowce.

Zdaniem holenderskiego rządu wysłanie okrętów w ramach Unii Europejskiej pozwoli Holandii zapobiec bezpośredniemu wplątaniu się w konflikt amerykańsko-irański, a z drugiej strony będzie jasnym sygnałem, że Unia Europejska nie jest wrogiem Iranu. Ponadto operacja sojusznicza ma większe szanse na uzyskanie aprobaty holenderskiego parlamentu, w którym kilka partii ma zastrzeżenia co do angażowania się na Bliskim Wschodzie.

Pomimo że przez Ormuz przechodzi stosunkowo niewiele holenderskich statków, rząd dostrzega konieczność ochrony kluczowej dla światowej gospodarki linii żeglugowej. Kwestia zaangażowania się Unii Europejskiej będzie omawiana w czasie przyszłotygodniowego szczytu unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Zobacz też: Iran wyda więcej na program rakietowy

(nltimes.nl)

Ministerie van Defensie, Creative Commons CC0 1.0