Jak podaje strona internetowa Navy Times, już za kilka tygodni amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman (CVN 75) rozpocznie swój kolejny przydział operacyjny. Wstępem do niego mają być rozpoczęte 5 lipca miesięczne ćwiczenia w integracji grupy bojowej okrętu (COMPTUEX).

Wedle spekulacji medialnych Truman miałby wystąpić jako zastępstwo innej jednostki typu Nimitz, lotniskowca USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), którego remont rzekomo wykroczył poza zaplanowane ramy czasowe. US Navy jednak zdecydowanie takim pogłoskom zaprzecza. Nadzorem nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń po raz pierwszy w całości zajmuje się dowództwo reaktywowanej 2. Floty.

Dla okrętu, którego przyszłość jeszcze niedawno stała pod znakiem zapytania, będzie to już czwarty gorący okres w ciągu zaledwie czterdziestu ośmiu miesięcy. Wcześniej HST wychodził w morze w jeden długi, ośmiomiesięczny rejs w listopadzie 2015 roku i dwa krótsze, lecz nie mniej intensywnie spędzone przydziały w kwietniu i w sierpniu 2018 roku.

Skrzydło powietrzne Trumana od czasu powrotu okrętu do portu w grudniu ubiegłego roku nie powinno ulec zmianom. W jego skład etatowo wchodzą czterdzieści cztery myśliwce F/A-18E i F/A-18F, siedem samolotów walki elektronicznej EA-18G i pięć maszyn wczesnego ostrzegania E-2D. Zaopatrzenie i bliską ochronę całej grupy bojowej zapewnia zaś dziewiętnaście śmigłowców MH-60R i MH-60S oraz dwa transportowce C-2A.

Osłonę lotniskowca stanowić mają krążownik USS Normandy (CG 60) typu Ticonderoga oraz trzy niszczyciele typu Arleigh Burke: USS Ramage (DDG 61), USS Forrest Sherman (DDG 98) i USS Farragut (DDG 99). Początek ćwiczeń był pechowy dla jedynego w grupie krążownika, który w ciągu doby musiał obrać kurs powrotny do bazy z uwagi na bliżej nieujawnioną usterkę techniczną.

Zobacz też: US Navy: powrót do przeszłości w szkoleniu grup bojowych

(navytimes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Rebekah A. Watkins