Grecka marynarka wojenna odebrała pierwszy zmodernizowany morski samolot patrolowy i zwalczania okrętów podwodnych Lockheed P-3B Orion. Uroczysta ceremonia odbyła się 17 maja w bazie lotniczej Tanagra. Wzięli w niej udział między innymi minister obrony narodowej Ewangelos Apostolakis, ambasador Stanów Zjednoczonych w Grecji Geoffrey R. Pyatt, szef sztabu generalnego Polemiko Naftiko wiceadmirał Nikolaos Tsounis i wiceprezes Lockheeda Martina Denis Plessas.

Samolot zmodernizowano do standardu P-3HN na podstawie kontraktu z lipca 2016 roku. Do grudnia 2023 roku grecka marynarka otrzyma jeszcze trzy Oriony, które będą wyposażone w nowe skrzydła i usterzenie, nową awionikę i urządzenia służące do zarządzania misją. Resurs ma wydłużyć się o kolejne 15 tysięcy godzin w powietrzu i 25 lat. Wartość kontraktu to około 141 milionów dolarów.

Przekazanego Oriona oblatano 8 maja w bazie lotniczej Tanagra. Lot testowy zaplanowano początkowo na marzec, ale uległ on opóźnieniu. Powodem była nieszczelność zbiorników paliwa, o której mówiło się już we wrześniu 2018 roku. Problem był na tyle poważny, że naprawa zajęła kilka miesięcy.

Samolot niemal od razu zostanie skierowano do lotów rozpoznawczych nad Morzem Egejskim i Morzem Śródziemnym. Będzie monitorował działania tureckich okrętów na tych akwenach. Nadmienić należy, że zmodernizowana maszyna nie otrzymała wszystkich elementów docelowego wyposażenia.

Grecka marynarka wojenna otrzymała dziesięć Orionów z nadwyżek US Navy w latach 1995–1997. Były wśród nich cztery maszyny w wersji P-3A do szkolenia naziemnego personelu technicznego i sześć P-3B. Z przyczyn oszczędnościowych ostatni lot operacyjny P-3B odbył się 22 września 2009 roku.

Zobacz też: Greckie BMP-1 dla Egiptu

(defenseworld.net)

Ken H / @chippyho, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0