Dwóch greckich żołnierzy zostało aresztowanych przez Turków po przekroczeniu granicy na Cyprze. Spędzą oni w areszcie przynajmniej miesiąc, do czasu rozprawy sądowej.

Żołnierze zostali schwytani 1 marca. Posiedzenie sądu zaplanowane jest na 30 marca w mieście Edirne. Tam też obaj Grecy przebywają w areszcie. Rodzicom aresztowanych zezwolono na widzenie. Obaj są oskarżani o szpiegostwo, natomiast Grecy utrzymują, że żołnierze nieznacznie przekroczyli granicę w czasie rutynowego patrolu w wyniku błędu w czasie złej pogody.

Grecja poprosiła o wsparcie Unię Europejską, a aresztowanie żołnierzy nazywa porwaniem i wzięciem zakładników. Turcja od dawna żąda ekstradycji swoich żołnierzy, którzy po nieudanym zamachu stanu uciekli do Grecji. Oficjalnie Turcy zaprzeczają, że wiążą ze sobą obie kwestie.

Napięcie między Grecją i Turcją utrzymuje się od dekad. W ostatnich latach głównym przedmiotem sporu są niewielkie wyspy na Morzu Egejskim oraz próba Turcji zablokowania wydobycia gazu ziemnego przez Greków u wybrzeży Cypru.

Zobacz też: Anadolu i tureckie aspiracje

(ahvalnews.com)

US Navy / PH1 Timm Duckworth