Gołębie pocztowe zostały wycofane ze służby w większości armii świata. Spośród krajów europejskich jako ostatnia zrezygnowała z ich usług armia szwajcarska, a stało się to w roku 1970 razem z wycofaniem słynnych jednostek rowerowych. Jest jednak pewne mocarstwo nuklearne, które nadal używa tych zwierząt – Chińska Republika Ludowa. Posiada ona w swoich jednostkach kilka tysięcy gołębi.

Chińczycy używają ich do przenoszenia zakodowanych wiadomości z kontynentu do baz położonych na wyspach, ale głównym ich zadaniem jest czekanie w rezerwie na ewentualną wojnę, w której na szeroką skalę zostaną użyte środki zakłócania współczesnej łączności, a wtedy gołębie zostaną jednym z nielicznych pewnych środków komunikacji.

Gołębie były w użyciu od tysięcy lat, jednak ich kariera skończyła się wraz z wynalezieniem telegrafu w połowie XIX wieku i radia na początku wieku XX. Mimo to wzięły udział w obu wojnach światowych, szczególnie w terenach górskich, gdzie ukształtowanie terenu zakłócało fale radiowe. Wiele armii uznało także, że zastosowanie ptaków jest tańsze od zakupu nowoczesnych środków łączności.

Wraz z rozwojem techniki mechaniczne środki komunikacji dużo lepiej radzą sobie z ukształtowaniem terenu, warunkami pogodowymi i sztucznymi zakłóceniami. Jednak nadal istnieją sposoby na całkowite przerwanie łączności radiowej, choć ich zastosowanie jest mało prawdopodobne gdyż wyłączyłyby one radia wszystkich stron konfliktu. Jednak Chińczycy uważają, że będące w rezerwie gołębie mogą kiedyś stać się bardzo przydatne.

Jeden gołąb może przenieść ładunek o masie do 75 gramów na odległość setek kilometrów, osiągając prędkość do 80 km/h.

(strategypage.com)