Mimo licznych problemów i opóźnień budowa najnowszego amerykańskiego atomowego lotniskowca Gerald R. Ford (CVN 78) postępuje. W przyszłym miesiącu ma się odbyć ceremonia chrztu okrętu.

W piątek poinformowano o zakończeniu przez firmę Huntington Ingalls Industries (HII) instalacji czterech śrub napędowych o średnicy około dziewięciu metrów każda. Prace nad wykonaniem i montażem pędników trwały aż dziesięć miesięcy i podlegały reżymowi bardzo wysokich standardów. W ciągu najbliższego miesiąca ukończone mają zostać prace nad instalacją elektryczną i hydrauliczną okrętu oraz nad pomieszczeniami mieszkalnymi i mesą. Chrzest jednostki planuje się na 9 listopada. Matką chrzestną lotniskowca zostanie córka prezydenta Geralda Forda, Susan Ford Bales. Okręt ma wejść do służby w roku 2016. Tempa nabierają również prace nad bliźniaczym Johnem F. Kennedym (CVN 79), który ma zasilić US Navy w roku 2020.

Lotniskowce typu Gerald R. Ford stanowią najnowszą generację amerykańskich superlotniskowców. W stosunku do poprzednich okrętów typu Nimitz zastosowano na nich nowocześniejszą elektronikę, nowy układ napędowy i wzmocniony pokład lotniczy, umożliwiający intensywniejsze operacje lotnicze. Poważnym wyzwaniem pozostają katapulty elektromagnetyczne. Już w założeniach projektowych okręty zostały przystosowane do prowadzenia operacji z użyciem dronów zwiadowczych i bojowych. W skład skrzydła lotniczego ma wchodzić do dziewięćdziesięciu statków powietrznych.

(naval-technology.com)