Uroczysta gala wręczenia wyróżnień najlepszym żołnierzom Sił Powietrznych w 2010 roku odbyła się tym razem w Poznaniu w dniu 4 marca.

Główny pomysłodawca i inicjator balu Dowódca Sił Powietrznych – gen. broni Lech Majewski wyróżnił tego dnia nagrodami pieniężnymi, rzeczowymi oraz pamiątkowymi dyplomami wszystkich tych, którzy w roku ubiegłym osiągnęli bardzo dobre wyniki w szkoleniu, zasłużyli się wiedzą, doświadczeniem i perfekcyjnym przygotowaniem.

Wyróżnienia przyznano w czterech obszarach:
– Najlepszy Żołnierz Roku z podziałem na 12 kategorii – Pilot Roku, Sztabowiec Roku, Szkoleniowiec Roku, Radiotechnik Roku, Przeciwlotnik Roku, Nawigator Roku, Kontroler Roku, Logistyk Roku, Inżynier Roku, Dydaktyk Roku, Technik Roku oraz Podoficer Roku
– Przodujący Pododdział Roku,
– Wybitne Osiągnięcia Szkoleniowe,
– Kierowanie oraz Dowodzenie Jednostką Wojskową

Najlepszy Żołnierz Roku w kategorii Technik Roku 2010 przypadł w udziale żołnierzowi z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego – st. chor. Maciejowi Kupczykowi.

Ponadto, Dowódca Sił Powietrznych wręczył tego dnia Odznaki Honorowe Sił Powietrznych Przodującym Pododdziałom Roku 2010, za szczególne osiągnięcia szkoleniowe oraz wysokie osiągnięcia w dowodzeniu i kierowaniu.

Wyróżnienie w kategorii kierowania i dowodzenia jednostką wojskową otrzymał m.in. Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek.

Uroczysty charakter gali wyróżnionych, której współorganizatorem było Dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego odbył się w duchu powagi, ale i radości. Występ Magdy Dureckiej, pokaz żonglerki ogniami, tańce staropolskie i latynoamerykańskie oraz szereg innych niespodzianek to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowano tego dnia z myślą o wyróżnionych.

* Kierowanie i Dowodzenie jednostką wojskową – gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek – Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Gdyby nie został pilotem, z pewnością byłby wytrawnym myśliwym. To właśnie tej pasji poświęca każdą wolną chwilę. Niezwykle rodzinny. Wnikliwy, bystry i ambitny. Jako człowiek i jako dowódca. Pilot z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Pilotował najbardziej nowoczesne samoloty myśliwskie w Polsce. To on przygotował pierwszą grupę pilotów samolotu MiG-29 do struktur NATO by, zaledwie po kilku latach objąć dowodzenie jednym z najbardziej rozpoznawalnych związków taktycznych – 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego.
Świadomy zmian i nowych wyzwań, związanych z przyjęciem w wyposażenie nowoczesnych samolotów wielozadaniowych F-16. Wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych.

* Technik Roku 2010 – st. chor. Maciej Kupczyk – starszy technik klucza samolotu wielozadaniowego F-16 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach

Sport – piesze wędrówki z żoną, narciarstwo, pływanie oraz jazda konna to sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak to, co najbardziej go angażuje i pasjonuje to miłość do lotnictwa. Terminowy i solidny. Jako technik samolotu wielozadaniowego F-16 najlepiej wie, że aby samolot mógł wzbić się w powietrzne potrzebna jest jego właściwa obsługa i eksploatacja. To za jej sprawność i utrzymanie wysokiej gotowości technicznej tak samolotu jak i sprzętu lotniskowego – odpowiada. Żołnierz z dużym doświadczeniem, popartym udziałem w ćwiczeniach międzynarodowych, wykazujący własną inicjatywę oraz otwartość na współpracę z innymi.

(kpt. Marlena Bielewicz, 2SLT)