Biuro prasowe prezydenta Francji François Hollande’a poinformowało, że 4 maja nastąpi oficjalne zakończenie negocjacji z Katarem dotyczących zakupu francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale. Emirat zdecydował się na zakup dwudziestu czterech maszyn. Kontrakt zostanie podpisany podczas zbliżającej się wizyty Hollande’a w Dausze. Szczegóły uzgodnili minister obrony Francji, Jean-Yves Le Drian, i emir Kataru, szejk Tamim ibn Hamad Al Sani, podczas negocjacji wznowionych w połowie kwietnia.

Według informacji medialnych oprócz zakupu dwudziestu czterech Rafale’i kontrakt przewiduje również dostawę kierowanych pocisków rakietowych produkowanych przez koncern MBDA (nie podano jednak ich typu) oraz szkolenie dla trzydziestu sześciu pilotów i około stu mechaników. Operacja ma zamknąć się w kwocie 6,3 miliarda euro. Dostawy maszyn rozpoczną się w 2017 roku. W przyszłości liczba zamówionych Rafale’i może ulec zwiększeniu o kolejnych dwanaście. Jeszcze niedawno mówiło się, że Dassault Aviation chciałoby sprzedać Katarowi sześćdziesiąt sztuk tych wielozdaniowych samolotów.

Jest to trzeci wielki sukces Francuzów w tym roku. Wcześniej Rafale’e zakupiły Indie (trzydzieści sześć sztuk) i Egipt, który zdecydował się na dwadzieścia cztery maszyny.

(defencenews.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)