Francuskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na dostawę dwunastu latających cystern A330-200 MRTT. Wartość porozumienia z koncernem Airbus Defence and Space wyniesie trzy miliardy euro. O zamówieniu nowych transportowców-tankowców poinformował minister obrony Jean-Yves Le Drian podczas konferencji na temat francuskiego potencjału odstraszania jądrowego.

Umowa wejdzie w życie wraz z początkiem następnego miesiąca. Zgodnie z jej postanowieniami Armee de l’Air otrzymają dwanaście sztuk nowych wielozadaniowych samolotów. Horyzont czasowy dostaw jest rozciągnięty i wygląda następująco: pierwszy A330-200 MRTT wojska lotnicze odbiorą w 2018 roku, drugi rok później, zaś kolejne egzemplarze w liczbie 1-2 samolotów w następnych latach. Umowa przewiduje również pakiet logistyczny i wsparcia przez pięć lat.

Nowe maszyny zastąpią w służbie wysłużone jedenaście C-135FR i trzy KC-135R. Jest wielce prawdopodobne, że zastąpią również w służbie samoloty Airbus A310 MRT i A340. A330-200 MRTT będą napędzane silnikami Rolls-Royce Trent 700. Przewodzić będą do pięćdziesięciu ton paliwa i tankować inne samoloty poprzez przewody sztywne (Airbus Refuelling Boom System) i elastyczne. Zapewnią miejsce dla 271 pasażerów. Ze względu na swoją wielozadaniowość samolot będzie mógł również służyć do ewakuacji rannych i chorych (MEDEVAC), a także służyć jako maszyna dowodzenia, łączności satelitarnej o nadzoru oraz rozpoznania.

(defensenews.com; na zdjęciu A330 MRTT należący do RAF, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl