Dowództwo Logistyczne sił zbrojnych Finlandii otrzymało zielone światło od ministra obrony Jussiego Niinistö na kupno pojazdów wielozadaniowych PMPV (Protected MultiPurpose Vehicle) MiSu w układzie 6 × 6 opracowanych i wyprodukowanych przez rodzime przedsiębiorstwo Protolab Oy. Całkowita wartość kontraktu wyniosła około 4 milionów dolarów. Przedstawiciele Protolab twierdzą, że są w stanie dostarczyć odbiorcy maksymalnie 100 pojazdów miesięcznie od momentu pełnego uruchomienia produkcji.

Cztery MRAP-y będą testowane przez fińskie siły zbrojne w warunkach terenowych w latach 2018–2020. Próby wozów powinny dać odpowiedź na temat ich osiągów, wytrzymałości i późniejszej przydatności w perspektywie wdrożenia ich do służby w fińskich wojskach lądowych. Zamówienia lokalnie produkowanych MRAP-ów są częścią modernizacji sił zbrojnych Finlandii i poprawy ich mobilności.

MiSu jest kołowym transporterem opancerzonym typu MRAP. Jego projekt, sięgający 2009 roku, obejmował współpracę z politechniką w Lappeenranta w zakresie badań i rozwoju.

Pojazd waży 14 ton i napędzany jest dieslowskim silnikiem Cummins o mocy 285 koni mechanicznych sprzężonym z sześciobiegową skrzynią automatyczną Allison. Osiąga maksymalną prędkość 110 kilometrów na godzinę. Dysponuje również zdolnością pływania z prędkością 12 kilometrów na godzinę. Finowie zapewniają, że skonstruowali MRAP-a dla swoich żołnierzy w trosce o wysoki poziom ochrony przed wybuchami min i improwizowanych urządzeń wybuchowych.

PMPV MiSu ma na dachu zespół kamer i czujników zapewniający dookólną obserwację otoczenia. Może być uzbrojony w karabiny maszynowe kalibru 7,62- lub 12,7 milimetra albo zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra lub granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów.

Zobacz też: Finlandia szuka następców Buków

(armyrecognition.com)

ministerstwo obrony Finlandii