28 października Dowództwo Logistyki sił zbrojnych Finlandii otrzymało od szefa tamtejszego resortu obrony Anttiego Kaikkonena zgodę na modernizację 139 kołowych transporterów opancerzonych Sisu XA-180. Za prace odpowiadać będzie przedsiębiorstwo Patria Land Systems Oy, z którym niebawem zostanie podpisana umowa. Szacowana wartość kontraktu wyniesie 35 milionów euro wraz z podatkiem od wartości dodanej.

Początek prac modernizacyjnych tej transzy planuje się już na następny rok. Pierwsze Sisu XA-180 modernizowano już w 2014 roku. Obecnie unowocześnianych jest sześćdziesiąt pięć pojazdów pierwszej transzy. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną się prace nad transzą 139 wozów. Według harmonogramu potrwają od 2020 do 2022 roku. Wszystkie powyższe kontrakty zgodne są z założeniami Narodowego Programu Rozwoju Obrony.

Mechanicy i inżynierowie zajmą się montażem nowych, bezpieczniejszych siedzisk dla żołnierzy (wraz z pasami bezpieczeństwa), wymienią instalację elektryczną i zamontują nowy układ przeniesienia mocy, a przeglądom poddane będzie zawieszenie. Pojazdy pokryte będą powłoką maskującą.

Oznacza to, że Helsinki zmodernizują 260 kołowych transporterów opancerzonych Sisu XA-180, czyli wszystkie znajdujące się w służbie. Pojazdy pozostaną w linii co najmniej do 2040 roku.

Zobacz też: Finlandia odebrała pierwsze seryjne pojazdy PMPV

(army-technology.com)

MKFI, domena publiczna