Estoński parlament pozytywnie wypowiedział się o planach udziału kontyngentu sił zbrojnych w operacji „Barkhane” prowadzoną pod egidą Francji w regionie Sahelu. Niespełna miesiąc temu o zamiarach wysłania żołnierzy informowało ministerstwo obrony Estonii, kierując dokumenty do parlamentu. Wówczas uruchomiono procedurę legislacyjną mającą doprowadzić do dołączenia kilkudziesięcioosobowego kontyngentu wojskowego do sił zaangażowanych w Mali. Dzisiaj jest już wszystko jasne: Estończycy wesprą operację „Barkhane”.

Estonia wyśle do Afryki około pięćdziesięciu żołnierzy wydzielonych z batalionu zwiadowczego (Scoutspataljon) z 1. Brygady Piechoty estońskich wojsk lądowych. Tallin ekspediuje żołnierzy na okres jednego roku. Ciekawostką jest to, że wszyscy żołnierze Scoutspataljon to żołnierze zawodowi, a tym samym są jedyną taką jednostką estońskich sił zbrojnych.

Wojskowi otrzymają transportery opancerzone i wyposażenie logistyczne dla kontyngentu. Zostaną podporządkowani dowództwu francuskiemu, zaś służbę będą pełnić w jednej baz w regionie Gao we wschodniej części Mali. Zajmować się będą głównie ochroną infrastruktury wojskowej sił koalicyjnych i misje patrolowe.

To nie jedyni żołnierze estońscy, którzy trafią do Mali. W tym kraju Tallin bierze udział w dwóch innych operacjach: misji szkoleniowej EUTM-Mali (czterech instruktorów) i operacji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych – MINUSMA (trzech oficerów sztabowych).

Francuska minister obrony Florence Parly wyraziła zadowolenie z decyzji estońskiego parlamentu, określając ją jako kolejną pogłębiającą współpracę francusko-estońską. Kooperacja obu państw sprowadza się między innymi do udzielenia gwarancji państwu bałtyckiemu i udziału czterech francuskich Mirage’ów 2000-5, stacjonujących w bazie lotniczej Ämari, w misji Baltic Air Policing.

Operacja „Barkhane” to działania antyterrorystyczne w regionie Sahelu prowadzone przez francuskie siły zbrojne. Operacja rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, jej nazwa wywodzi się od wydmy o kształcie półksiężyca, wypukłym zboczem zwróconej do kierunku wiatru. Jest sukcesorką operacji „Serwal”, wymierzonej w struktury Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM). W operacji bierze udział około 3 tysięcy żołnierzy. Kwatera dowództwa znajduje się w Ndżamenie, stolicy Czadu. Operację opracowano wspólnie z pięcioma afrykańskimi krajami Sahelu: Burkina Faso, Czadem, Mali, Mauretanią i Nigrem. Żołnierze z tych państw biorą udział w działaniach pod francuskim przewodnictwem.

Zobacz też: Estonia szykuje się do robotyzacji sił zbrojnych

(armyrecognition.com)

Thomas GOISQUE, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0