W Niemczech ruszyły prace nad egzoszkieletem przeznaczonym dla sił zbrojnych. Pilotażowy projekt jest realizowany z myślą o jednostkach logistycznych w ramach współpracy między Dowództwem Wsparcia Operacji Połączonych (Kommando Streitkräftebasis), Dowództwem Logistyki (Logistikkommando), a także należącymi do Towarzystwa Frauenhofera Instytutami Komunikacji, Obróbki Informacji i Ergonomii oraz Technik Produkcyjnych i Automatyzacji.

Wstępne prace trwają już od kilku miesięcy, ale projekt został oficjalnie rozpoczęty 1 sierpnia. Niemcy stawiają sobie na początek stosunkowo skromne cele. Egzoszkielet ma umożliwić logistykom swobodne przenoszenie ładunków o masie do 40 kilogramów. Urządzenie ma być wykorzystywane przy załadunku i wyładunku zaopatrzenia. Zależnie od wyników prac będą formułowane wymagania dla kolejnych modeli egzoszkieletów.

Badania nad wojskowym wykorzystaniem egzoszkieletów są już prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji. W Niemczech proste urządzenia tego typu znalazły już zastosowanie w przemyśle, wdrożyło je na przykład Audi.

Zobacz też: Powstanie niemiecka DARPA

(streitkraeftebasis.de, na ilustracji: artystyczna wizja niemieckiego egzoszkieletu)

Bundeswehr/Herbst