Już niebawem do Sił Aeromobilnych Armii Hiszpańskiej trafi pierwszy egzemplarz taktycznego śmigłowca transportowego (TTH) NH90. W ubiegłym tygodniu maszyna wykonała swój dziewiczy lot na terenie przedsiębiorstwa Eurocopter España w Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii.

Śmigłowiec, oznaczony GSPA03, jest jednym z dwóch prototypów NH90 wyprodukowanych w Marignane we Francji, w ramach umowy podpisanej przez hiszpańskie Ministerstwo Obrony w grudniu 2006 roku, która zakłada produkcję w sumie czterdziestu pięciu egzemplarzy NH90.

Obecnie prototypy znajdują się w fazie testów i certyfikacji, które mają potwierdzić zgodność z normami stosowanymi w Hiszpanii. Pierwsze dostawy zaplanowano na bieżący rok.

Hiszpańska wersja NH90 została wyposażona w silniki General Electric CT7 8F5, również montowane w Albacete. Awionika w kabinie pilotów opracowana została przez biuro projektowe Eurocopter España. Ponadto na wyposażeniu znalazły się: specjalnie zaprojektowany system łączności i bojowy system elektroniczny opracowywany przez hiszpańską firmę Indra.

Eurocopter España zapewni pełną obsługę programu, od etapu projektowania aż do prób w locie i certyfikacji, produkcji komponentów, montażu końcowego oraz integracji operacyjnej z innymi jednostkami i rodzajami sił zbrojnych.

(army-technology.com)