Hindustan Aeronautics Limited (HAL) i Indyjska Agencja Rozwoju Lotnictwa przekazały dwa pierwsze rodzime lekkie samoloty bojowe Tejas indyjskim wojskom lotniczym. Mają one być zalążkiem pierwszej eskadry.

Przez pierwsze osiemnaście miesięcy Tejasy stacjonować będą w Bangalore, gdzie systematycznie będą rozwiązywane problemy techniczne. Do tej pory usunięto już 43 usterek zasygnalizowanych przez HAL, większość odnosiła się do bezpieczeństwa lotu.

Do dwóch maszyn kolejne sześć dołączy w grudniu 2016 roku. Do tego czasu planowane jest uzyskanie przez samoloty pełnej gotowości operacyjnej (Final Operational Clearance, FOC). W 2017 roku eskadrę zasili jeszcze sześć Tejasów i zostanie ona skierowana do służby liniowej. Wówczas jednostka zostanie przeniesiona do bazy Sulur koło Coimbatore w stanie Tamilnadu na południu kraju, gdzie będzie stacjonować na stałe.

Do końca 2018 roku Hindusi mają wyprodukować partię dwudziestu ulepszonych Tejasów. Dwa z nich mają zasilić eskadrę w 2019 roku. Dysponować będą zdolnością uzupełniania paliwa w locie, nową aparaturą do walki radioelektronicznej, radarem z anteną ze skanowaniem fazowym (AESA) i zdolnością wystrzeliwania pocisków klasy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu. W roku 2019 rozpocznie się produkcja drugiej partii zmodernizowanych Tejasów licząca 80 maszyn.

(defenseworld.net; fot. Ashwin Kumar, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Ashwin Kumar, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic