Konsorcjum MEADS International gościło w Rzymie delegację polskiego ministerstwa obrony narodowej, której przewodniczył sekretarz stanu Bartosz Kownacki. Podczas pobytu we włoskiej stolicy delegacja odwiedziła zakłady MBDA Italia i Leonardo. Głównym tematem wizyty była prezentacja możliwości zastosowania włoskiej technologii azotku galu (GaN). Ma to związek z propozycja MEADS International partnerstwa w ramach oferty technologicznej dla programu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Konsorcjum liczy, że zaowocuje ono produkcją czujników opartych na technologii azotku galu dla polskich radarów, w tym dla radarów MEADS.

Wizyta była następstwem przedstawienia ministerstwu zaktualizowanej oferty cenowej w styczniu 2017 roku. Zgodnie z nią pierwsza jednostka ogniowa systemu MEADS w mogłaby osiągnąć gotowość operacyjną (dostawa sprzętu i przeszkolenie personelu) w czasie pięćdziesięciu miesięcy od podpisania umowy. Wówczas zaproponowano również, że może dojść do transferu technologii produkcji komponentów wykorzystujących azotek galu (GaN). System MEADS budowany jest obecnie z wykorzystaniem arsenku galu (GaS).

Technologia azotku galu, rozwinięta w Europie przez Leonardo, może zostać udostępniona polskiemu przemysłowi w ramach umowy na system Wisła. W ramach tego porozumienia konsorcjum zamierza realizować główne założenia planu transferu technologii, do których należą zaawansowane zdolności techniczne, partnerstwo i sprawdzone metody transferu technologii.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z kolejnej możliwości omówienia szczegółów systemu MEADS z sekretarzem stanu oraz z zainteresowania polskiego ministerstwa obrony tym systemem – powiedział Howard Bromberg, wiceprezes Lockheeda Martina do spraw strategii i rozwoju biznesu w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej. – Jesteśmy pewni, że MEADS jest najmniej ryzykownym i najbardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem dla tej kluczowej potrzeby obronnej, ponieważ już udowodnił, że posiada wymagane przez Polskę zdolności.

Zobacz też: Porozumienie MEADS International z PGZ

(informacja prasowa)

MEADS International, Inc., na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International