W ramach zacierania granicy między sportem i wojną rosyjska armia promuje nową dyscyplinę – czołgowy biathlon. Jest to doskonała metoda, aby sprawdzić się w warunkach zbliżonych do bojowych i ocenić, który sprzęt jest najlepszy. Co więcej, dużą wagę przykłada się do załóg czołgów oraz ich wyszkolenia. Rywalizacja daje doskonałą szansę na ewaluację dotychczasowego wysiłku kształcenia czołgistów i porównania umiejętności z załogami z innych krajów.

Popularność tego niecodziennego sportu z czasem się zwiększa. W następnym roku do konkurencji zaproszono reprezentację Stanów Zjednoczonych. Propozycję udziału przyjął amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel. W przyszłorocznej imprezie wezmą udział załogi z Włoch i Niemiec, jednak w najbliższym czasie liczba uczestników może się zwiększyć.

W bieżącym roku Rosja będzie gospodarzem pierwszych w historii międzynarodowych mistrzostw w biathlonie czołgowym. Już w poniedziałek początek wewnątrzpaństwowych eliminacji na tankodromie pod Moskwą. Najlepsi rosyjscy czołgiści, wykorzystując T-72, będą rywalizować ze sobą na poligonie poza Moskwą, a zwycięzcy przystąpią do zmagań z załogami z Armenii, Białorusi i Kazachstanu. Międzynarodowe zawody odbędą się w dniach 12–17 sierpnia 2013 roku na poligonie nieopodal podmoskiewskiej wsi Ałabino.

Zamiast nart stosuje się gąsienice, a w miejsce karabinka sportowego pojawiają się działa czołgowe i karabiny maszynowe. Czołgi poruszają się po trasie w kształcie okręgu, którego długość w finałowej rozgrywce wynosi 3000 lub 6100 metrów. Po drodze natrafiają na przeszkody (na przykład rowy wypełnione wodą). Jednocześnie strzelają w kierunku pojawiających się celów. Załogi muszą się wykazać czujnością i maksymalnym skupieniem, aby szybko odnaleźć cel, przymierzyć i go zniszczyć. Na rubieży ogniowej znajdują się nie zwykłe tarcze strzelnicze jak w klasycznym biathlonie, ale pojazdy bojowe i śmigłowce rozstawione na niskim pułapie (od 900 do 2200 metrów). Gdy pocisk minie cel, załoga jest „nagradzana” półkilometrową rundą karną. Ekipa, która pokona trasę najszybciej, wygrywa rywalizację.

(en.rian.ru)