Na rozpoczynającym się w poniedziałek w Phnom Pen spotkaniu ministrów obrony krajów ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) ma zostać podjęta decyzja o częstszym zwoływaniu ich spotkań z partnerami z krajów współpracujących. Ma to związek ze wzrostem znaczenia zagadnień związanych z bezpieczeństwem morskim w regionie.

Tak zwane spotkania ADMM-Plus (ASEAN Defence Ministers’ Meeting) odbywały się do tej pory co 3 lata, jednak coraz bardziej paląca kwestia sporów w basenie Morza Południowochińskiego, w które zaangażowane są Chiny i 4 kraje członkowskie ASEAN zachęcają do częstszych spotkań. Temu głównie zagadnieniu ma być poświęcone rozpoczynające się w poniedziałek w stolicy Kambodży spotkanie ministrów obrony, co ważne ma w nim także uczestniczyć przedstawiciel ministerstwa obrony ChRL. Dokument, do którego dotarli japońscy dziennikarze głosi, że: Pozwoli to ministrom obrony krajów ADMM-Plus na częstszą wymianę poglądów i spojrzeń na zagadnienia geostrategiczne, bezpieczeństwa i obrony.”

W spotkaniach ADMM-Plus uczestniczą, jako partnerzy, przedstawiciele resortów obrony: Chin, Korei Płd. Indii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Australii oraz Nowej Zelandii. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w październiku 2010 w Hanoi, następne planowane jest na rok 2013 i odbędzie się w Brunei.

W skład ASEAN wchodzą: Birma, Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia i Wietnam.

(Mainichi Japan)