Z gier, książek, a przede wszystkim filmów wszyscy znamy laserowe wskaźniki celu montowane na broni osobistej jak pistolet czy karabin. Przy ich użyciu na celu pojawia się charakterystyczna czerwona kropka (stąd po angielsku ten typ celowania nazywa się red dot), jednak od pewnego czasu na rynku pojawiły się nowe, lepsze wskaźniki celów.

Około dziesięciu lat temu pojawił się zielony laser, który ma wiele zalet, ale zużywa też więcej energii, dlatego na jego zastosowanie w wojsku i policji trzeba było poczekać kilka lat. Zielona kropka (ang. green dot) może być widziana nieuzbrojonym okiem z odległości 50 metrów, a przez celownik optyczny nawet z ponad 100 metrów. Jest to wynik ponad dwa razy lepszy od tradycyjnego, czerwonego lasera, a nowoczesne wskaźniki green dot ważą tylko około 30 gramów razem z bateriami.

Niedawno pojawiły się także dwa nowe urządzenia. Pierwsze z nich to MFAL (Multi-Functional Aiming Lights – wielofunkcyjne światła celujące), które wygląda jak mała latarka i jest dołączane do karabinu. Poza czerwonym laserem może emitować także światło podczerwone niedostrzegalne gołym okiem. Dysponujący odpowiednim celownikiem bądź goglami strzelec w takim wypadku dysponuje dużym atutem zaskoczenia. Szczególnie, jeśli akcja ma miejsce w jaskini bądź jakimkolwiek innym, ciemnym miejscu, a strzelec wyposażony jest także w gogle noktowizyjne. MFAL został opracowany na podstawie raportów i analiz z operacji w Iraku i Afganistanie.

Drugim urządzeniem jest montowany na karabinie jak luneta ILWLP (Integrated Laser White Light Pointer – zintegrowany wskaźnik laserowy i światła białego), który pozwala na celowanie przy użyciu podczerwieni na odległość do 600 metrów. Oprócz opcji celowania urządzenie może też służyć za wizjer podczerwieni na odległościach 300–600 metrów w zależności od warunków atmosferycznych, a także może oświetlić pomieszczenie o powierzchni około 45 metrów kwadratowych. Aby skorzystać z tej opcji strzelec musi być wyposażony w odpowiednie gogle. W urządzeniu zamontowany jest także czerwony laser o zasięgu 10–25 metrów, który na życzenie może być zmieniony na zielony. Dodatkowo znajdziemy w nim tradycyjną latarkę, która może przydać się chociażby do rozpoznawania twarzy.

(strategypage.com)