Jak ustalili działacze rosyjskiej organizacji działającej na rzecz obrony praw człowieka – Memoriał, mieszkańcy Groznego informują, że zostali zmuszeni do pojawienia się na otwartym w maju br. stadionie im. Ahmada Kadyrowa podczas meczu drugich reprezentacji Rosji i Litwy. Wśród przymusowych kibiców reprezentacji Rosji znalazły się osoby na co dzień pracujące w instytucjach państwowych oraz studenci wyższych uczelni, a także uczniowie szkół średnich. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Rosji (2-0), a trybuny mieszczącego 30 tys. osób stadionu wypełniły się w połowie.

Jak twierdzą kibice, którzy stawili się na meczu, w miejscach pracy powiedziano im, że wstęp na stadion będzie bezpłatny, a obecność obowiązkowa. Za niestawienie się na stadionie miało grozić zwolnienie z pracy, a w przypadku studentów i uczniów szkół średnich – niedopuszczenie do egzaminów, bądź brak promocji do następnej klasy.

Czeczeńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oświadczenie, w którym twierdzi, że na mecz drugiej reprezentacji Rosji zjeżdżali mieszkańcy sąsiadujących z Czeczenią republik północnego Kaukazu – Dagestanu, Inguszetii i Kabardyno – Bałkarii.

Sportowy kompleks im. Ahmada Kadyrowa otwarto w maju br. pokazowym meczem Kaukaz – Reszta Świata. Budowa stadionu to jeden z punktów planu odbudowy, finansowanego przez rząd Federacji Rosyjskiej, który w zamian oczekuje od Ramzana Kadyrowa utrzymania spokoju w zniszczonej dwoma wojnami republice.

(Kavkaz-uzel)