Prezydent Kabardyno – Bałkarii Arsen Kanokow ogłosił, że ze względu na sytuację wewnętrzną w Syrii, procedura umożliwienia tamtejszym Czerkiesom powrotu do historycznej ojczyzny na rosyjskim Kaukazie ma zostać ułatwiona.

Podczas spotkania z dziennikarzami, przywódca autonomicznej republiki powiedział, że jej władze zwrócą się do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z prośbą o nadanie prawa do repatriacji Czerkiesom żyjącym w Syrii i pochodzącym z terytorium współczesnej Kabardyno – Bałkarii.

Przywódca republiki stwierdził, że należy umożliwić powrót do historycznej ojczyzny rodakom, którzy zachowali język i obyczaje, szczególnie w sytuacji, gdy Rosja przeżywa poważny kryzys demograficzny. Zdaniem przywódcy północno-kaukaskiej republiki syryjscy Czerkiesi są pracowici i przyjaźnie nastawieni do Rosji.

Czerkiesi zaliczają się do ludów adygskich, w skład których wchodzą jeszcze min. Adygejczycy, Kabardyjczycy, Szapsugowie i Ubychowie. We wszystkich republikach północnego Kaukazu żyje ich ok. 800 tys. Liczebność diaspory czerkieskiej, do której zalicza się przedstawicieli wyżej wymienionych grup oraz Abchazów, wynosi według różnych szacunków nawet do 7 mln. osób. Żyją oni głównie w Turcji, na Bliskim Wschodzie oraz w zachodniej Europie i USA. W większości są to potomkowie ludności czerkieskiej, która została wygnana ze swoich ziem podczas rosyjskiego podboju Kaukazu w XIX w.

(www.circassianworld.com, www.kavkaz-uzel.ru)